Otázky pro nové vedení

Začátkem nového semestru přišlo do funkce již avizované nové vedení 180DC Prague ve složení František Kosař (president), Natálie Kolářová a Jan Kotěra. V rozhovoru představují svou dosavadní zkušenost se spolkem, zkušenosti, které díky působení nabyli a také svou představu, kam se se 180kou chtějí v následujících semestrech ubírat. 

Ahoj! Mohli byste se nejprve, prosím, krátce představit?

Fanda: Ahoj, jmenuji se František Kosař a v současnou chvíli zastávám pozici prezidenta v rámci 180DC Prague. Studuji na IES FSV UK třetím rokem a právě pracuji na své bakalářské práci. Ve volných chvílích rád sportuji, načítám zejména naučnou/odbornou literaturu a učím se předvádět karetní kouzelnické triky.

Naty: Ahoj všem! Já se jmenuji Naty Kolářová a studuji IES FSV UK – aktuálně jsem ve druhém ročníku magisterského studia. Baví mě datová analýza, kde mám možnost uplatnit zkušenosti z ekonometrie a další znalosti i prakticky, a projektový management. Ve volném čase mě najdete na tanečním parketě – závodně tancuji standardní a latinsko-americké tance a tanec i učím.

Honza: Jmenuji se Honza Kotěra a v současnosti studuji sociologicko-ekonomická studia na FF UK a také práva na PF UK, přičemž v obou případech jsem ve třetím ročníku. Co se zájmů týče, tak poloprofesionálně hraji fotbal a moc rád čtu. Kromě toho jsem vášnivý cestovatel a lovec levných letenek.

Co vás vedlo k přihlášení se do 180ky a motivovalo dostat se až do vedení?

Fanda: Pro vstup mě motivovala především moje touha získávat nové zkušenosti a rozšiřovat si obzory. Stejný faktor mě přesvědčil ujmout se vedení ve 180DC Prague. Cítil jsem, že to bude nová výzva, která mě hodně naučí a zároveň budu moci náš branch rozvíjet v aspektech, které vnímám jako důležité a předávat své zkušenosti dalším studentům.

Zároveň celou dobu přitom pomáháme lidem, kteří naši pomoc velmi ocení a to pro mě bylo, a i nadále zůstává, velkou motivací.

Naty: Chtěla jsem se rozvíjet a dozvědět se, co obnáší práce konzultanta. Věděla jsem, že pracovat v některé z konzultačních společností bych tehdy ještě ke studiu nezvládala a od spolužáků, kteří již v té době byli členy 180ky, jsem se dozvěděla, že práce na projektu ve 180ce je poměrně flexibilní a časově méně náročná než part-time. Takže 180ka pro mě byla ve finále jasná volba. Do role ve vedení jsem šla s tím, že si vyzkouším zase něco jiného, zažiji pohled na spolek z druhé strany a vystoupím ze své komfortní zóny.

Honza: Když jsem se do 180ky před více než rokem hlásil, velké povědomí o consultingu jsem neměl. Převážně jsem chtěl dělat něco navíc ve volném čase – co ale bude mít vyšší přidanou hodnotu. Vzápětí jsem ale objevil krásu tohoto inspirativního oboru v jeho rozmanitosti, kdy se člověk neustále učí novým věcem. To byl také jeden z motivů, proč jsem se rozhodl pokračovat do vedení 180ky. Dostat v mladém věku možnost spolupodílet se na vedení zavedené neziskové organizace byla skvělá příležitost naučit se něco nového. 

Co vás spolupráce ve 180ce zatím naučila?

Fanda: Za svoje dva roky ve spolku jsem si odnesl mnoho zkušeností – a to jak z consultantského skillsetu, tak z oblasti managementu. V pozici konzultanta jsem jednak rozvíjel své dovednosti spojené s datovou analýzou či finální prezentací výsledků, ale zároveň jsem dostal příležitost prohlubovat své komunikační a koordinační schopnosti. Velkou zkušenost jsem získal i jako teamleader na projektu, kdy jsem najednou řešil jiné druhy problémů spjaté právě s plánováním projektu a koordinací konzultantů. Zpětně cítím, že právě tahle kombinace mi umožnila růst jak v profesní, tak v osobní rovině a těším se na další zkušenosti.

Naty: Ve 180ce jsem měla možnost si vyzkoušet více rolí – od konzultanta, přes teamleadera a marketingového specialistu, až nyní po viceprezidenta. Každá pozice mě naučila něco jiného, ale kdybych to měla shrnout je to určitě komunikace, práce v týmu a  jeho vedení, organizovanost a prezentační dovednosti.

Honza: Mé dosavadní působení ve 180ce mi skrze práci na projektech umožnilo zlepšit se v řadě dovedností a vyzkoušet si některé činnosti, ke kterým bych se jinak nedostal. Obecně mi 180ka poskytla jiný náhled na svět, kdy v pomáhání lidem, kteří v životě zatím neměli tolik štěstí, spatřuji ještě větší smysl než na začátku.

Jaké jsou vaše cíle se 180kou v následujícím roce? Kam se bude ubírat a plánujete provést nějaké změny?

Všichni: Spolu se zbytkem vedení bychom se chtěli v našem období ve vedení soustředit na optimalizaci a „profesionalizaci“ procesů, které jsou ve 180ce zavedené. V první řadě chceme studentům, kteří s námi spolupracují, zprostředkovat co možná nejkvalitnější consultingovou zkušenost, přičemž chceme zachovat, pro nás velmi důležitý, společenský aspekt organizace. Dále se chceme pokusit zaujmout širší pole kvalitních a motivovaných studentů a tím ještě zvýšit standard výstupů pro naše klienty.

Zároveň se snažíme rozvinout spolupráci s mezinárodním vedením 180DC a dalšími pobočkami 180DC v Evropě, abychom mohli našim konzultantům nabídnout další možnosti seberozvoje skrz náš spolek.

Co podle vás může 180ka nabídnout studentům a proč by se měli přihlásit?

Fanda: Z vlastní zkušenosti mohu říct, že 180DC Prague nabízí skvělou příležitost jak získat první zkušenosti v consultingu, dostat se do komunity ambiciózních a zajímavých lidí napříč univerzitami a během toho ještě udělat pro svět kus dobré práce. 

Naty: Kromě kamarádů a kontaktů je to určitě spousta nových zkušeností a zábavy. Je to super příležitost, jak si vyzkoušet práci konzultanta na reálném projektu – sám se rozvíjet, a ještě k tomu pomoci někomu, kdo to opravdu ocení. Navíc pro členy během semestru pořádáme různé workshopy, kde se mohou dozvědět další zajímavé informace a mimo jiné i blíže poznat pracovní prostředí u našich partnerů.

Honza: Podobně jako mně může 180ka studentům pomoci v jejich osobním, ale v podstatě i profesním růstu. Pokud se na pozici konzultanta osvědčí, mají velkou šanci vyzkoušet si pozici teamleadera a vést svůj vlastní projekt, nebo se dostat k jednomu z našich partnerů a nastartovat profesionální kariéru ve světě consultingu. Kromě toho se jedná o bezvadnou šanci poznat další ambiciózní a fajn lidi a přitom pomáhat potřebným, což je důležité.

Díky za rozhovor a přejeme do budoucna co nejvíce úspěchů vám i 180ce. Ať se daří!

​​Tým 180 Degrees Consulting Prague

Share This Post

Přidej se k nám!

Chceš se přidat do skvělého kolektivu mladých lidí a pomáhat měnit svět k lepšímu? Zajímá tě consulting a chceš si ho vyzkoušet na vlastní kůži na reálném projektu?