Jak se stát konzultantem?

Připadá ti práce konzultanta jako něco, co by tě mohlo bavit? Pro začátek je důležité si uvědomit, že konzultantů může být několik druhů. Záleží, v jakém odvětví se rozhodneš pracovat a na tom, jaký typ práce ti vyhovuje. Pokud chceš být nezávislý a pracovat jako živnostník nebo si založit vlastní firmu, bude tvůj proces vypadat úplně jinak než u někoho, kdo se chce stát konzultantem ve velké firmě. Pokud tě baví marketing, můžeš v rámci consultingu společnostem pomáhat s problémy v rámci reklamních strategií, pokud tě zas zajímá business, můžeš pomáhat firmám expandovat. Práce konzultanta je různorodá a tak na následující tipy nahlížej s přihlédnutím k těmto okolnostem.

Vzdělání

Podobně jako u jiných oborů, i u práce konzultanta ti pomůže při hledání zaměstnání odpovídající titul. Během studia na vysoké škole také (doufejme!) pochytíš dost zajímavých a užitečných informací jak z oboru, tak i mimo něj. Pokud už studuješ a tvé vzdělání s consultingem nijak nesouvisí, nezoufej. Existuje spousta certifikátů, kurzů nebo stáží, kde se vše potřebné můžeš naučit. Vzdělání je jedna z nejcennějších věcí v životě, jak ti už asi vtloukali do hlavy na základce, protože ti ho nikdo nemůže vzít. Pokud nemáš jiné možnosti (nebo jen pro sebe chceš udělat něco navíc), vzdělávej se v oboru nehledě na získanou kvalifikaci. Čti, sleduj naučná videa nebo diskutuj s kamarády. Budoucí zaměstnavatel (nebo tvoji vlastní klienti) ocení tvoje know-how nad rámec vysokoškolského diplomu.

Jednou z výhod consultingu je i fakt, že se zde uplatní lidé z mnoha oborů. Na většině projektů je potřeba více pohledů na věc. Uplatnění najdou nejen analyticky zdatní studenti ekonomických oborů a matematiky. Kreativní jedinci myslící “out of the box” se také neztratí a často může mít ten průlomový nápad člověk z ryze technického oboru.  Důležité je se naučit pracovat v týmu, rychle reagovat a být schopen analyzovat problém z více úhlů pohledu. A nebát se nových věcí.

Zkušenosti

Už víš, co práce konzultanta obnáší a jak se dělá, ale co dál? V České republice máme to štěstí, že se firmy na nižší pozice nebojí najmout studenty nebo jim nabízí placené stáže, takže se vše můžeš naučit „za pochodu“. Nicméně pokud máš zájem vytasit se s životopisem, na kterém se už můžeš nějakou zkušeností pochlubit, zvaž zapojení se do některé ze studentských organizací, které se zabývají consultingem. Co třeba zkusit štěstí u 180 Degrees Consulting? ;)

Práce

Jako vzdělaný (a dále samostatně se vzdělávající) člověk, který má za sebou pár zkušeností ze studentských let, se už nemáš čeho bát. Odpověz na pár inzerátů nebo napiš do konkrétních firem, které máš v oblibě. Tvoje první full-time práce v consultingu na sebe určitě nenechá dlouho čekat.

Share This Post

Přidej se k nám!

Chceš se přidat do skvělého kolektivu mladých lidí a pomáhat měnit svět k lepšímu? Zajímá tě consulting a chceš si ho vyzkoušet na vlastní kůži na reálném projektu?