Otázky pro Martina
Martin Fortelný je bývalým členem 180 DC Prague, kde působil během studia v letech 2016-2017, a to jak na pozici konzultanta, tak i teamleadera. Martin vystudoval obor Finance and management na VŠE v Praze a je absolventem programu CEMS, v rámci kterého měl možnost studovat v Koreji. Má za sebou mnoho zkušeností s consultingem a s prací ve start-upech hned v několika zemích světa. Nyní se věnuje rozvoji start-upu Advanto, jehož je spoluzakladatelem. Více o Martinovi a o tom, jak vzpomíná na své působení ve 180ce, najdeš v rozhovoru níže.
Ahoj Martine, nejprve bych se tě ráda zeptala, proč ses přihlásil do 180ky? Co jsi od toho očekával a do jaké míry se tvoje očekávání naplnila?
„Byly to 2 věci: zaprvé, během školy jsem zvažoval karierní cestu consultingu a 180ka se mi zdála jako skvělá příležitost, jak poznat celý consultingový proces pro skutečného klienta end-to-end. Zadruhé, znal jsem několik lidí ze 180ky již předtím a věděl jsem, že se jedná o extrémně chytré lidi – a motivace se do 180ky připojit byla poznat více ambiciózních a velmi chytrých lidí. “
Na který zážitek spjatý se 180kou nejraději vzpomínáš?
„Nejvíce mě bavila týmová práce a fakt, že ačkoliv všichni pracovali dobrovolně, pracovali jsme velmi pečlivě a projekty jsme zpracovali velmi důkladně – věděli jsme, že naše výstupy budou mít opravdový dopad na fungování našeho klienta. Strávili jsme tedy několik dlouhých večerů prací, kde jsme se se členy týmu poznali i na osobní úrovni.“
V rámci 180ky jsi působil jak na pozici konzultanta, tak teamleadera. Co ti tyto zkušenosti daly do života?
„Role konzultanta mi určitě dodala (nebo zlepšila) schopnost strukturovaně řešit problémy. Tahle schopnost se hodí všude v pracovním životě, protože pokud problémů přichází hodně a člověk není schopný je rychle zanalyzovat, rozebrat a po kusech vyřešit, utopí se v nich. Ve 180ce je pro rozvoj v tomto ohledu spousta zdrojů – zkušenější členové 180, velmi užitečné školení od konzultaček nebo prostě ta praxe samotná.
Role teamleadera byla potom moje první zkušenost s vedením týmu, takže opět velmi cenná zkušenost, zejména v tom, jak pomoci strukturovat problémy z pohledu celého týmu, identifikovat silné stránky ostatních a využít je k tomu, abychom celou věc vedli k úspěšnému výstupu.“
Co považuješ za klíčovou vlastnost pro práci v týmu?
„Nebudu řešit „hard skills“, protože ty jsou základním předpokladem toho, že někdo někoho do daného týmu přidá. Aby tým dobře fungoval i po lidské stránce, je zapotřebí, aby si lidé rozuměli a chtěli spolu fungovat, ve zkratce – jsou alespoň trochu společenští a kamarádští. A potom je velmi důležitá otázka kultury týmu – ta je unikátní pro každý tým a znamená to, jaké hodnoty jsou pro daný tým důležité, jak jsou lidé zvyklí řešit problémy, jak se rozhodují, jestli se o věcech spíše povídá, nebo se spíše dělá apod. Zkrátka takové nepsané vzorce chování. V organizaci jako 180ka je to složitější o to, že se týmy často mění, takže kultura většinou vychází z toho, jaký je teamleader, jak si lidé sednou lidsky a jestli spolu tráví dostatek času, aby se sblížili.“
Máš za sebou zkušenost se studiem v zahraničí, a i během své dosavadní kariéry sis vyzkoušel práci v různých koutech světa, a to hned v několika firmách. Nyní jsi zpět v Praze. Co ti zkušenosti ze zahraničí přinesly a co ovlivnilo tvoje rozhodnutí se vrátit zpět?„Zkušenosti ze zahraničí mi daly hlavně rozhled, a to v několika oblastech. Kulturní, osobní i profesní. Kulturní – protože potkáváš lidi z různých zemí, s různým kulturním a náboženským zázemím, necháváš se inspirovat a učíš se fungovat v diverzitě, o čemž se hodně mluví i ve školách a v byznys příručkách, ale v praxi to je něco, co si musíš vyzkoušet – např. hodně přímá komunikace, na kterou jsme zvyklí v Česku ti moc nezafunguje v Asii. Osobní a profesní – měl jsem možnost vyzkoušet různě velké firmy v různých odvětvích a v různých odděleních – to vytvoří takovéto to „connecting the dots“, protože najednou pochopíš, jak do sebe jednotlivé oddělení zapadají a vytvoří to 360 obrázek o firmě.“
V roce 2019 jsi založil start-up Advanto. Mohl bys mi krátce vysvětlit podstatu tohoto konceptu a co stálo za jeho vznikem? Co považuješ za největší úspěch, kterého se vám zatím podařilo dosáhnout?
„Koncept stojí na myšlence, že jsme schopni si na jedno kliknutí v telefonu přivolat auto nebo jídlo, ale když si jdeš na Vánoce někam přivydělat jako brigádník, peníze dostaneš kvůli měsíčním výplatnímu cyklu až v lednu – to už nákup dárků nestíháš (smích). Peníze jsou u zaměstnavatelů zamčené na čtyři až šest týdnů a nejsou k dispozici lidem, když je potřebují. Tohle díky technologiím měníme a jsme schopni peníze odemknout pro lidi kdykoliv v měsíci – proto Výplata kdykoliv.
Za největší úspěch považuji to, že na začátku jsme neměli o moc víc než powerpoint, který jsme ukazovali velkým firmám. Fastforward o několik měsíců a dnes je naše technologie každodenní součástí života tisíců lidí, kteří na nás spoléhají ve svých životních situacích.“
Jakou jednu „radu do života“ bys předal našim konzultantům, kteří ještě mnohdy přemýšlí, kam se jejich další kroky budou uchylovat?
„Zkoušejte různé věci, dokud nenajdete, co vás opravdu baví a pro co jste nadšení pracovat dvanáct hodin denně. Hlavně se nenechte okolím nebo očekáváním jiných natlačit někam, kam vás to vlastně moc neláká, ale je to prestižní, chodí tam všichni spolužáci nebo je tam navenek hodně peněz.“
Děkujeme za rozhovor a ať se ti daří! 🙂
Tým 180 Degrees Consulting Prague