Otázky pro Míru

Další alumni 180DC je tady, tentokrát přímo jeden ze zakladatelů, Miroslav Havela

Míra vystudoval kombinovaný program CEMS na české VŠE a švýcarské univerzitě v St. Gallen. K tomu ještě Honors Academia na FPH VŠE. V roce 2012 s kolegy při studiu založil náš spolek. Co k tomu Míru vedlo, co mu 180tka dala a jak buduje svoji práci se dočtete dále:

Jaké jsou Tvoje záliby?

Když o tématu víme dost, jakékoliv téma může být fascinující 🙂 … ale konkrétně například: data, opera, silniční kolo, spaní pod širákem, vaření, historie a klasické tance.

Jaká je Tvoje současná pracovní pozice?

Do nedávna finanční manažer továrny. Nově v data science teamu v bance (UBS Zurich).

180tka proč, kdy a co Tě/Vás k tomu vedlo?

S několika spolužáky jsme chtěli pracovat na praktickém projektu, abychom si naučené consultingové principy vyzkoušeli v praxi a zároveň jsme chtěli pomoci neziskovým organizacím. . Neziskovky totiž často mají úžasná poslání a zajímavé, inspirativní lidi. Jen jim někdy chybí aspoň trocha ‘businesového,’ analytického pohledu. A takhle vznikla myšlenka a posléze i realita 180tky. Postupně jsem vystřídal řadu rolí jak na projektech, tak i ve vedení a organizování 180tky.

Zážitek ze 180tky co Ti uvázl v paměti?

Ze začátku byly nejsilnější momenty s klienty: prezentace a implementace projektů, které byly před pár měsíci jen nápad, myšlenka. Další důležité momenty byla i jednání, tréninky a mentoringy s firemními partnery.  Ale chvíle, které mi dělaly zdaleka největší radost, byly, když jsem viděl, jaký ohromný posun udělali členové ve svých schopnostech v průběhu pár semestrů. Sobecky si myslím, že na tom 180tka měla nemalý podíl. Ostatně i data z dotazníků i kvalitativních rozhovorů to potvrdila.

Co Ti dala 180tka do života?

180tka byla a je rozhodně mezi tím nejlepším, co jsem zažil na vysoké. Mohl bych dlouze vyjmenovávat praktické schopnosti, které jsem mnohokrát využil v práci. Tomu, že jsem měl možnost se tyto „skills“ nejen naučit, ale hlavně si je vyzkoušet v praxi, můžu připsat velkou část pracovních úspěchů. Ale to nejpodstatnější co jsem si odnesl,je to, že ve výsledku je každá práce o lidech. A také to, jak atmosféru, motivaci atd. na pracovišti pozitivně ovlivnit. A samozřejmě řadu kamarádů, s nimiž jsem často do teď ve styku.

Proč jsi se rozhodl pro práci ve Švýcarsku?

Tři důvody: první, mám rád hory a přírodu. Druhý, byla to příležitost pracovat v centru dění, blízko globálního vedení mezinárodní společnosti. A třetí, díky kontaktu ze 180tky. Dobrý kamarád, kterého bych nepoznal, nebýt 180tky, mi doporučil, že tahle práce se mi bude líbit.

Co je podle Tebe klíčové pro dobrou práci? Vlastnost nebo cíl, co v činnosti hledáš.

To je super otázka a pro mne byla vždycky velké téma. Kdybych měl shrnout co je důležité, aby člověka práce dlouhodobě naplňovala, tak bych se odkázal na model Daniela Pinka, který říká, že jsou to tři pilíře: Autonomy, Mastery, Purpose.

  • Autonomy: Udejme lidem cíl, ne přesně kam mají po cestě šlápnout. Nikdo nemá rád micromanagement. (To ale musíme dát do souvislosti se Situational Leadership. Ten říká, že jsou situace, kdy je vhodné se k micromanagementu trochu přiblížit. Dočasně! Například když máme nováčka v týmu.)
  • Mastery: veďme každého v týmu, aby si našel a vybudoval svoji oblast, na kterou je expert a ostatní se za ním chodí radit.
  • Purpose: občas děláme činnosti, které jsou prostě nezajímavé. Pozdě večer kontroluješ překlepy v prezentaci, přepisuješ čísla ručně, protože máš zdroj jen v PDFku, atd. Je důležité si připomínat, že to celé má nějaký větší, důležitější cíl.

Nějaká inspirace na léto?

Využijte karantény a naučte se nový skill, ať už je to vaření, programování, nebo třeba hrát na kytaru. Odpočiňte si a inspirujte se u filmu Pentagon Wars. A až si půjdete zaběhat, pusťte si podcast Cautionary tales. Bonusová inspirace, kterou většinou doporučuju v prosinci – ale jde to vlastně kdykoli: najděte si volné 4 hodiny a projděte si ‘Year Compass’ (pohled na minulých a následujících 12 měsíců; volně ke stažení na webu).

Share This Post

Přidej se k nám!

Chceš se přidat do skvělého kolektivu mladých lidí a pomáhat měnit svět k lepšímu? Zajímá tě consulting a chceš si ho vyzkoušet na vlastní kůži na reálném projektu?

Pomáhej s námi!