Otázky pro Kláru
Klára Brabcová je členkou alumni 180DC Prague, studovala Bakaláře na IES a poté MSc Finance & Investments na Rotterdam School of Management. Má za sebou stáž v Rockaway Capital a v PwC, zároveň patří mezi její zálibu balet, objevování nových restaurací, kaváren a zajímavých míst v Londýně, kde momentálně žije a pracuje. Moc ráda cestuje – v poslední době měla možnost navštívit skandinávská hlavní města, Japonsko, Malajsii a Singapur. Jsme opravdu moc rádi, že jsme měli možnost s ní udělat rozhovor:
Ahoj Kláro, ráda bych se tě zeptala, kdy a proč ses přihlásila do 180?
„Do 180 jsem se přihlásila začátkem druhého ročníku na vysoké. Během bakaláře jsem chtěla získat co nejvíce zkušeností a rozhled, který by mi pomohl rozhodnout se, kam se chci ubírat později v pracovním životě. Na rozdíl od teoretických předmětů na IES jsem chtěla využít možnost zapojit se do reálných a smysluplných projektů, jak pomoc neziskovkám nebo školským institucím vnímám, a samozřejmě poznat vrstevníky i z jiných VŠ.“
Co ti přinesla 180 do tvé kariéry?
„Myslím, že 180 mě velmi nabudila do toho se snažit udělat, jak nejlépe mohu úkol, který je pro mě na začátku velkou neznámou. Zejména mě však inspirovala v oblasti spolupráce a leadershipu, jelikož jsem poznala několik skvělých team leaderů, kteří i přes svůj mladý věk uměli skvěle zorganizovat projekt a jednotlivé workstreamy, ale uměli nás i skvěle nabudit.“
Který moment ti uvízl v paměti z působení ve 180?
„Velmi ráda vzpomínám na naši závěrečnou prezentaci projektu pro CERGE-EI. Projekt jsme dokončovali ve ztížených podmínkách o zkouškovém a po tom, co nás bohužel původní team leader opustil. Naštěstí nám sám bývalý prezident klubu Míra Havela nabídl ho zastoupit, rychle se mu podařilo dát projekt do kupy a namotivovat nás k úspěšnému dokončení. Po závěrečné prezentaci, která se klientovi líbila, jsem měla tedy skvělý pocit z práce, kterou jsme jako tým odvedli a na (v rámci našich možností v té době) profesionálně odprezentovali.“
Zaujala mě tvoje práce v Londýně, mohla bych se zeptat, co přesně děláš a jak ses k ní dostala?
„ V Londýně aktuálně pracuji v investičním bankovnictví. Práce obsahuje poradenství klientům ohledně široké škály produktů, a to zejména fúzí a akvizic, primárních nabídek akcií a dalšího získávání kapitálu v podobě jak dluhu, tak ekvity. Ačkoli je práce časově dosti náročná, nesmírně mě baví. Člověk získá velmi dobrý rozhled ve světě financí, učí se pracovat velmi rychle, precizně a efektivně a má možnost se setkat s klienty a kolegy s celého světa.
Práce v zahraničí mě lákala již od mala a během mého bakalářského studia mě předměty zaměřující se na podnikové finance zaujaly nejvíce. V posledním ročníku bakaláře jsem stážovala v PwC v oddělení Deal v týmu Financial Due Diligence, které s fúzemi a akvizicemi souvisí. Mimo to jsem měla štěstí dostat se do Prague Banking Clubu, přes který jsem se seznámila s řadou lidí, kteří v investičním bankovnictví v Londýně pracovali a nastínili mi, jak do takových firem výběrové řízení probíhá. Během magisterského studia přišlo tedy intenzivní období přihlášek, příprav na interview a naštěstí se zadařilo. Je nutno ovšem dodat, že výběrové řízení je velmi kompetitivní, předpokladem je např. chodit na tzv. target školu, kterou banky považují za kvalitní, a zejména studenti neanglických univerzit musí prokázat zájem o obor předchozími stážemi, zapojením do studentských klubů a všeobecným rozhledem ve světě financí.“
Jakou knížku jsi četla naposledy?
„Naposledy jsem četla knížku Factfullness (v češtině myslím Faktomluva), ve které se švédský autor Hans Rosling snaží poukázat skrze reálná data a globální statistiky, že náš svět na tom není tak zle, jak si myslíme. Snaží se vysvětlit, proč vnímáme určitá témata, jak vnímáme, z čeho zkreslení našeho vnímání nebo předpojatosti pramení a jak jim můžeme předejít.“
Skvěle! Moc děkujeme za tip na knížku a za rozhovor.